Alegerea tractorului China 60 CP Factory vs 70 CP pentru ferme

Compararea tractoarelor QL-60 CP și QL-70 CP

Explorați diferențele cheie dintre tractoarele de 60 CP și 70 CP.

CaracteristiciQL-60 CP TractorTractor QL-70HP
Cai putere60 cai putere pentru sarcini uşoare.70 de cai putere pentru sarcini mai grele.
GreutateCântărește 1828 kg pentru stabilitate.Cântărește 1800 kg, puțin mai ușor.
Eficiență hidraulicăCreșterea eficienței 30%.Creșterea eficienței 30%.
Sistem de conducereTracţiune robustă 4×4 pentru tracţiune.Tracţiune robustă 4×4 pentru tracţiune.
Opțiuni de viteză a prizei de putereOpţiuni standard de viteză a prizei de putere.Opțiuni 540/720 rpm sau 540/1000 rpm.
Design cabinăDesignul ergonomic reduce oboseala.Designul ergonomic reduce oboseala.
Eficiența combustibiluluiConsum mai mic de combustibil pentru lucrări ușoare.Consum mai mare de combustibil, dar muncă mai rapidă.
Gama de prețuriCosturi între $7.000-$10.000.Costuri între $7.000-$10.000.
ÎntreținereÎntreținere simplă, costuri reduse.Întreținere simplă, costuri reduse.
VersatilitateIdeal pentru fermele mici.Mai bine pentru fermele medii.

Pentru majoritatea fermelor, veți descoperi că modelul 70 CP oferă un avantaj clar atunci când aveți nevoie de putere suplimentară pentru instrumente mai mari sau sarcini mai solicitante, în timp ce versiunea 60 CP răspunde eficient nevoilor operațiunilor mai mici. Alegerea dvs. depinde de mai multe factori cheie asta îți modelează satisfacția și productivitatea pe termen lung.

FactorDe ce contează pentru alegerea tractorului
PutereAsigură că vă puteți descurca cu unelte și sarcini mai grele
CostImpact investiția și cheltuielile dvs. continue
FiabilitateReduce timpul de nefuncționare și grijile legate de reparații
Dimensiunea fermeiSe potrivește producția tractorului cu suprafața dvs. de teren
Cerințe de sarcinăAliniază funcțiile cu operațiunile zilnice

Evaluați fiecare factor pentru a potrivi tractorul potrivit nevoilor dumneavoastră specifice.

Takeaways cheie

  • Alege un tractor de 70 CP pentru ferme mai mari sau sarcini mai grele. oferă mai multă putere pentru unelte solicitante.
  • Selectați un tractor de 60 CP pentru fermele mici. gestionează eficient sarcinile ușoare până la moderate, fără a cheltui în exces.
  • Luați în considerare dimensiunea fermei și volumul de muncă. potriviți cai putere de tractor cu operațiunile zilnice pentru o performanță optimă.
  • Evaluați costul de proprietate. factor în prețul de achiziție, eficiența consumului de combustibil, și întreținere atunci când aleg un tractor.
  • Utilizați sistemul de antrenare 4×4 pentru o tracțiune mai bună. Această caracteristică îmbunătățește stabilitatea pe teren denivelat sau umed.
  • Întreținerea regulată prelungește durata de viață a tractorului. Programați schimbările de ulei și verificați lichidul hidraulic pentru a preveni defecțiunile.
  • Explorați opțiunile de personalizare. Adaptați-vă tractorul pentru a se potrivi nevoilor agricole specifice, fie pentru culturi, fie pentru animale.
  • Monitorizați utilizarea combustibilului și eficiența sarcinilor. un tractor de 70 CP poate consuma mai mult combustibil, dar poate finaliza sarcinile mai repede, economisind timp.

Puterea tractorului și specificațiile

Ieșire motor

Comparație cai putere

Când comparați tractoarele QL-60 CP și QL-70 CP, vedeți o diferență clară în puterea motorului. QL-60 CP oferă 60 de cai putere, ceea ce se potrivește majorității sarcinilor zilnice ale fermei, cum ar fi arătura, lucrarea și transportul ușor. QL-70 CP crește cu 70 de cai putere, oferindu-vă mai multă putere de tragere pentru unelte mai mari și sarcini mai grele. această putere suplimentară devine esențială dacă gestionați parcele de dimensiuni medii sau trebuie să operați echipamente precum pluguri adânci sau semănători mari.

Exemplu de caz:
Într-o fermă de grâu de 40 de acri din Shandong, proprietarul a făcut upgrade de la un tractor de 60 CP la un tractor de 70 CP. Creșterea cailor putere i-a permis să tragă o grapă cu discuri mai largă, reducându-și timpul de prelucrare a solului până în 20%. Această schimbare i-a îmbunătățit eficiența în timpul sezonului aglomerat de plantare.

Eficiența motorului

Atât tractoarele QL-60 CP, cât și QL-70 CP au motoare de înaltă eficiență, cu economie de energie. Aceste motoare se întâlnesc Standardele de emisie Euro III, ceea ce înseamnă că operați cu un impact mai mic asupra mediului și respectați reglementările internaționale. Puteți vedea comparația emisiilor mai jos:

Tractor HPStandard de emisie
60 CPEuro III
70 CPEuro III

Beneficiezi de economii de combustibil şi emisii reduse, ceea ce este deosebit de important dacă îţi conduci tractorul ore îndelungate în timpul sezoanelor de vârf.Sistemul inteligent de monitorizare de pe ambele modele te ajută să urmăreşti performanţa motorului în timp real, astfel încât să îţi poţi regla funcţionarea pentru eficienţă maximă.

Dimensiune și greutate

Dimensiuni

Dimensiunea fizică și greutatea tractorului afectează cât de bine se potrivește cu aspectul fermei dvs. și tipul de sol cu care lucrați. iată o comparație rapidă a specificațiilor tipice pentru tractoarele de 60 CP:

SpecificațieTractor 60 CP
Greutate1828 kg
Specificații anvelopeFață: 6,5-16; Spate: 11,2-24
Baza roților1965 mm
Alt. Greutate1670 kg (umbră de soare), 1900 kg (cabină)

Modelul QL-70 CP cantareste aproximativ 1800 kg, cu dimensiuni similare dar ofera mai multe optiuni de anvelope pentru diferite terenuri Ar trebui sa luati in considerare spatiul dvs. de depozitare si nevoile de transport atunci cand alegeti intre aceste modele.

Manevrabilitate

Greutatea și dimensiunea influențează cât de ușor vă manevrați tractorul, în special în câmpurile strâmte sau în jurul obstacolelor.tractoarele mai grele pot compacta mai mult solul, ceea ce poate afecta randamentul culturilor în timp. Următorul tabel rezumă impactul greutății:

Tip de probăDescriere
Compactarea soluluiGreutatea crescută poate duce la o compactare mai mare a solului, având un impact asupra sănătății solului.
ManevrabilitateTractoarele mai grele pot fi mai puțin manevrabile și pot folosi mai mult combustibil.

Puteți reduce compactarea solului prin reglarea presiunii în anvelope și răspândirea sarcinii. distribuția corectă a greutății și gestionarea anvelopelor vă ajută să mențineți manevrabilitatea, chiar și cu o mașină mai grea.

Acționare și hidraulică

Sistemul 4×4

Atât tractoarele QL-60 CP, cât și QL-70 CP sunt echipate cu un sistem robust de acționare 4×4. Această caracteristică distribuie puterea tuturor celor patru roți, ceea ce vă oferă o tracțiune îmbunătățită pe teren umed, noroios sau denivelat. Beneficiile unui sistem 4×4 includ

BeneficiuDescriere
Tracțiune îmbunătățităPuterea la toate roţile îmbunătăţeşte aderenţa pe suprafeţele alunecoase sau deluroase.
Stabilitate mai bunăDistribuția greutății previne răsturnarea, asigurând siguranța pe pante și pe teren accidentat.

Dacă lucrați în orezele, regiunile deluroase sau după ploi abundente, veți observa diferența de stabilitate și control.

Caracteristici hidraulice

Sistemul hidraulic avansat pe ambele modele crește eficiența muncii cu până la 30%.Puteți ridica, coborî și opera cu precizie o gamă largă de instrumente. ambreiajul cu acțiune dublă și schimbul navetei fac schimbările de viteză fără probleme, reducând oboseala operatorului.Sistemul inteligent de monitorizare vă ține la curent cu privire la performanța hidraulică, astfel încât să puteți aborda problemele înainte ca acestea să vă afecteze munca.

Sfat:
Pentru fermele care comută între arat, însămânțat și transport, versatilitatea hidraulică a acestor tractoare vă economisește timp și efort.

Dacă doriți să explorați mai multe despre specificațiile tractorului și cele mai bune practici, puteți vizita TractorData sau vă puteți alătura discuțiilor de pe forumurile AgTalk.

Performanța tractorului în sarcinile agricole

Arat și Prelucrarea solului

Adâncime și viteză

Aveți nevoie de un tractor care să poată sparge terenul eficient și să mențină o adâncime constantă. The QL-60HP se ocupă cu ușurință de arat ușor până la moderat, făcându-l ideal pentru parcele mici până la medii. vă puteți aștepta la o performanță constantă cu un plug cu două funduri, atingând adâncimi de lucru de până la 20 cm. QL-70 CP oferă mai mulți cai putere, ceea ce vă permite să trageți unelte mai largi și să obțineți o adâncime și o viteză mai mare de prelucrare a solului. pe câmpurile de dimensiuni medii, puteți atașa un plug cu trei funduri și puteți menține un ritm mai rapid, reducând numărul total de ore de lucru.

ModelLățimea plugului maximAdâncime tipicăViteza medie (km/h)Adecvarea dimensiunii câmpului
QL-60HP2-jos15-20 cm4.5–5.5Mic/Mediu
QL-70HP3-jos18-22 cm5.5–6.5Mediu/Mare

Studiu de caz:
Pe o fermă de legume de 25 de acri, utilizați QL-60 CP pentru prelucrarea solului de primăvară.tractorul finalizează lucrarea în 12 ore. când treceți la QL-70 CP, terminați în doar 9 ore datorită capacității de a trage un plug mai larg și de a menține o viteză mai mare.

Manipularea terenului

Condițiile de teren se schimbă adesea odată cu sezonul. Sistemul de acționare 4×4 de pe ambele modele vă oferă tracțiune pe teren umed, neuniform sau înclinat. QL-70 CP, cu puterea sa mai mare, gestionează mai eficient solurile mai grele și înclinațiile ușoare. Dacă cultivați în regiuni deluroase sau după ploi abundente, veți observa că QL-70 CP menține viteza și stabilitatea acolo unde tractoarele cu putere redusă s-ar putea lupta.

Sfat:
Reglați presiunea în anvelope și selectați tipul de anvelopă potrivit pentru solul dvs. pentru a maximiza tracțiunea și a minimiza compactarea.

Transport si transport

Capacitate de încărcare

De multe ori trebuie să mutați culturile recoltate, îngrășămintele sau echipamentele pe proprietatea dvs. QL-60 CP suportă încărcături moderate, făcându-l potrivit pentru sarcinile zilnice de transport în ferme mici. QL-70 CP vă crește capacitatea de transport, permițându-vă să tractați remorci mai mari sau unelte mai grele fără efort.

ModelGreutate maximă a remorcii (kg)Sarcina tipică (kg)Adecvare
QL-60HP2,0001,200–1,500Ferme mici/medii
QL-70HP2,8001,800–2,200Ferme medii/mari

Studiu de caz:
Într-o fermă de cereale de 50 de acri, utilizați QL-70 CP pentru a transporta remorci de cereale complete de la câmp la depozitare. Capacitatea mai mare de remorcare reduce numărul de călătorii, economisind combustibil și timp în timpul recoltării.

Utilizarea combustibilului

Eficiența consumului de combustibil are un impact asupra costurilor dvs. de operare. ambele modele dispun de motoare care economisesc energie, dar QL-60 CP consumă mai puțin combustibil pe oră sub sarcini ușoare. QL-70 CP utilizează mai mult combustibil atunci când lucrează la capacitate maximă, dar finalizați sarcinile mai rapid, ceea ce poate compensa consumul orar mai mare.

ModelMediu. Utilizarea combustibilului (L/h)Eficiența sarcinilor (ha/h)Note
QL-60HP4.5–5.00.8–1.0Cel mai bun pentru sarcini mai ușoare
QL-70HP5.5–6.21.1–1.3Ieșire mai mare, finisare mai rapidă

Notă:
Pentru transportul pe scară largă, eficiența QL-70HP în timp economisită depășește adesea costul suplimentar al combustibilului.

Plantare și însămânțare

Precizie

Plantarea precisă asigură o răsărire uniformă a culturilor Ambele tractoare oferă sisteme hidraulice care vă permit să controlați adâncimea de însămânțare și distanța. QL-60 CP funcționează bine cu jardinierele cu două rânduri, oferind rezultate fiabile pentru parcelele mici până la medii. QL-70 CP acceptă jardiniere mai mari și semănători mai grele, oferindu-vă mai multă flexibilitate pentru câmpuri mai mari.

Pentru plantarea de precizie, utilizați sistemul inteligent de monitorizare pentru a urmări performanța implementării și pentru a face ajustări în timp real.

99
Alegerea tractorului China 60 CP Factory vs 70 CP pentru ferme 3

Adecvarea culturilor

Doriți să potriviți puterea tractorului dvs. la dimensiunea culturii și a câmpului dvs. Pentru culturile cu randament ridicat, cum ar fi grâul sau porumbul, orientările din industrie recomandă cai putere mai mare pentru operațiuni la scară largă. Cu toate acestea, pentru fermele mici și mijlocii, atât QL-60 CP, cât și QL-70 CP pot gestiona jardiniere cu două rânduri pentru porumb și grâu, în funcție de condițiile solului și câmpului dvs.

  • Pentru fermele mici și mijlocii, tractoarele cu o putere cuprinsă între 25 și 60 de cai putere sunt potrivit pentru utilizarea unui jardinie de porumb cu două rânduri.
  • Pentru câmpuri mai mari sau soluri mai grele, un tractor cu 70 de cai putere oferă performanțe și eficiență mai bune.
  • Orientările universitare sugerează un minim de 100 de cai putere pentru un plug de 6 picioare în producția de culturi cu randament ridicat, dar pentru majoritatea fermelor mici și mijlocii, QL-60 CP și QL-70 CP răspund nevoilor zilnice de plantare.

Studiu de caz:
Pe o fermă de porumb de 30 de acri, utilizați QL-60 CP cu un plantator cu două rânduri.Atingeți o plasare constantă a semințelor și o bună răsărire. pe un câmp de grâu de 60 de acri, QL-70 CP vă permite să operați un burghiu mai mare, acoperind mai mult teren în mai puțin timp.

Pentru mai multe informații despre performanța tractorului în plantare și prelucrarea solului, puteți explora Farm Progress sau vă puteți alătura discuțiilor despre Reddit's r/agricultura pentru experiențe de utilizare din lumea reală.

Alte utilizări agricole

Cosit

De multe ori trebuie să întrețineți pășunile, să curățați buruienile sau să gestionați culturile de acoperire. Atât modelele de 60 CP, cât și cele de 70 CP se ocupă eficient de sarcinile de cosit, dar veți observa unele diferențe de performanță și adecvare în funcție de dimensiunea fermei și volumul de muncă. în fermele mici, tractorul de 60 CP oferă suficientă putere pentru a opera mașini de tuns iarba rotative sau mașini de tuns iarba de finisare pentru întreținerea regulată a pășunilor. vă puteți aștepta la o funcționare lină și la rezultate fiabile atunci când tăiați iarba sau buruienile până la o densitate moderată.

Dacă gestionați o proprietate medie sau mai mare, modelul de 70 CP vă oferă un avantaj. cai putere în plus vă permite să atașați mașini de tuns iarba mai largi sau mai grele, ceea ce înseamnă că acoperiți mai mult teren în mai puțin timp. acest avantaj devine clar în timpul sezoanelor de creștere de vârf, când recreșterea rapidă necesită cosire frecventă. tractorul de 70 CP gestionează, de asemenea, vegetația mai densă și terenul denivelat cu mai multă ușurință, reducând riscul de blocare sau încetiniri.

Sfat:
Pentru cele mai bune rezultate de cosit, potriviți lățimea mașinii de tuns iarbă la puterea tractorului dvs. Un model de 60 CP se asortează bine cu o mașină de tuns iarba rotativă de 1,5 până la 1,8 metri, în timp ce un model de 70 CP poate suporta o mașină de tuns până la 2,1 metri pentru o acoperire mai rapidă.

Model tractorLățimea recomandată a cositoruluiCel mai bun caz de utilizareEficiență (ha/h)
60 CP1,5hață1,8mPășuni mici/medii0.8–1.0
70 CP1,8 tej2,1 mPășuni medii/mari1.1–1.3

Puteți găsi mai multe instrucțiuni privind echipamentele de cosit la Farm Progress sau vă puteți alătura discuțiilor de pe forumurile AgTalk.

Munca animalelor

Operațiunile de creștere a animalelor necesită versatilitate și fiabilitate din partea echipamentului dvs. Atât tractoarele de 60 CP, cât și cele de 70 CP excelează în sarcinile zilnice legate de animale, dar alegerea dvs. ar trebui să reflecte dimensiunea și volumul de muncă al efectivului dvs. În fermele mici cu utilizare mixtă, modelul de 60 CP gestionează cu ușurință treburile precum mutarea baloților de fân, curățarea țarcurilor și transportul furajelor. Dimensiunea compactă și manevrabilitatea sa îl fac ideal pentru lucrul în curți înguste sau în jurul incintelor pentru animale.

Pentru turme mai mari sau operațiuni mai intense, tractorul de 70 CP oferă o capacitate și o eficiență de ridicare sporite. puteți să vă ocupați de baloturi rotunde mai grele, să operați mixere de alimentare mai mari și să mutați încărcături mai voluminoase cu o presiune mai mică asupra mașinii. Modelul de 70 CP acceptă, de asemenea, atașamente precum ambalajele pentru baloți și distribuitoarele de gunoi de grajd, care vă eficientizează fluxul de lucru în timpul sezoanelor aglomerate.

Iată câteva sarcini comune pe care ambele modele le susțin dincolo de arat și plantare:

  • Controlul buruienilor și fertilizarea în timpul sezonului de creștere
  • Recoltarea cu unelte precum combine și prese de balotat
  • Transportul la fermă de fân, produse și îngrășăminte

Studiu de caz:
La o fermă de vite cu 35 de capete, utilizați un tractor de 60 CP pentru a muta baloți pătrați mici și pentru a curăța țarcurile Când vă extindeți la 80 de capete, modelul de 70 CP vă permite să ridicați baloți rotunzi mari și să operați un distribuitor de gunoi de grajd mai mare, economisind două ore pe săptămână în timpul hrănirii și curățării.

SarcinăAdecvarea modelului de 60 CPAdecvarea modelului de 70 CP
Mutarea baloturilor pătrate miciExcelentExcelent
Ridicarea baloților rotunzi mariLimitatExcelent
Mixere de alimentare de funcționareBunExcelent
Curățarea țarcurilor pentru animaleExcelentExcelent
Transportarea fânului/îngrășământuluiBunExcelent

Puteți explora mai multe despre compatibilitatea echipamentelor pentru animale la Progressive Cattle sau puteți intra în legătură cu alți crescători de animale pe Reddit's r/Tractor.

🐄 Notă:
Ambele dimensiuni ale tractoarelor sunt versatile și potrivite pentru fermele cu utilizare mixtă Alegeți modelul care se potrivește cu volumul de muncă actual și viitor pentru cea mai bună valoare pe termen lung.

Cost și valoare

Pret de cumparare

Interval de preț de 60 CP

Când luați în considerare investiția inițială, Tractor 60 CP oferă un punct de intrare rentabil pentru fermele mici și mijlocii. cele mai multe fabrici chineze preț aceste modele între US$7.000,00 și US$10.000,00. Această gamă vă permite să accesați utilaje fiabile fără a vă solicita bugetul Mulți fermieri aleg modelul de 60 CP atunci când pornesc sau își extind flota pentru sarcini mai ușoare.

Interval de preț de 70 CP

Dacă operațiunea dvs. necesită mai multă putere, Tractor 70 CP se încadrează într-un interval de preț similar, de obicei US$7.000,00 până la US$10.000,00. Calul de putere suplimentar vă oferă o mai mare flexibilitate pentru unelte mai grele și câmpuri mai mari, păstrând în același timp costurile inițiale gestionabile. Puteți compara prețurile curente de piață pe platforme precum TractorData sau Făcut-în-China.

ModelInterval de preț (USD)
60 CP$7.000 sau $10.000
70 CP$7.000 sau $10.000

Exemplu de caz:
Un cultivator de legume din Henan a achiziționat un tractor de 60 CP pentru $8,200, folosindu-l pentru prelucrarea solului și transport. după ce s-a extins la 60 de acri, a investit într-un model de 70 CP la $9,500, ceea ce i-a îmbunătățit eficiența în timpul recoltării de vârf.

Costuri de operare

Eficiența combustibilului

Costurile cu combustibilul se pot adăuga rapid, mai ales în timpul sezoanelor aglomerate. doriți un tractor care să corespundă volumului dvs. de muncă. dacă utilizați o mașină de 100 CP pentru o lucrare care are nevoie doar de 60 CP, este posibil să ardeți 20 bed30% mai mult combustibil decât cu un tractor de 70 CP potrivit. mașinile cu putere redusă stresează motoarele și încetinesc munca dvs, în timp ce cele cu putere excesivă irosesc combustibil și bani. Potrivirea dimensiunii tractorului la sarcinile dvs. zilnice vă ține sub control facturile de combustibil.

  • Tractoarele de 60 CP excelează în munca ușoară până la moderată, folosind mai puțin combustibil pe oră.
  • Tractoarele de 70 CP finalizează mai rapid lucrările grele, ceea ce poate compensa utilizarea de combustibil pe oră puțin mai mare.

Întreținere

Atât tractoarele de 60 CP, cât și cele de 70 CP de la fabricile chineze de top au design simplu și componente durabile. beneficiați de costuri reduse de întreținere și acces ușor la piesele de schimb. service-ul de rutină, cum ar fi schimbările de ulei și înlocuirea filtrului, rămâne accesibil. Mulți proprietari raportează timpi minimi de nefuncționare și reparații rapide, ceea ce vă menține funcționarea fără probleme.

Sfat:
Programați verificări regulate de întreținere pentru a prelungi durata de viață a tractorului și pentru a evita cheltuielile neașteptate.

Valoare pe termen lung

Revânzare

Doriți ca investiția dvs. să păstreze valoarea în timp. Atât tractoarele de 60 CP, cât și cele de 70 CP păstrează o valoare puternică de revânzare, mai ales atunci când țineți pasul cu întreținerea și le stocați în mod corespunzător. Cumpărătorii caută adesea modele bine întreținute pentru utilizare secundară, ceea ce vă ajută să recuperați o parte semnificativă din costul inițial dacă decideți să faceți upgrade.

Opțiuni de personalizare

Producătorii chinezi oferă o gamă largă de opțiuni de personalizare atât pentru tractoarele de 60 CP, cât și pentru cele de 70 CP. Vă puteți adapta mașina pentru a se potrivi nevoilor dvs. unice, indiferent dacă vă concentrați pe producția de culturi, creșterea animalelor sau agricultura de specialitate.

Opțiune de personalizareDescriere
Sistem de suspensie spate în trei puncteÎmbunătățește stabilitatea și controlul pentru diverse instrumente
Multi-Funcție Multi-Way SupapeExtinde compatibilitatea cu diferite atașamente
Încărcătoare frontaleManipulează ridicarea și mișcarea materialului
Excavatoare buldoexcavatoareSprijină sarcinile de săpare și excavare
Pluguri cu disc, Grape, Prese de prelucrat rotativePregătește solul pentru plantare
Pulverizatoare și mașini de însămânțatÎmbunătățește plantarea și gestionarea culturilor
Instrumente de transplant/recoltare a orezuluiSpecializată în cultivarea orezului
Recoltatoare de cartofi, Unelte de cositDiversifică operațiunile fermei tale
Iarna perii de îndepărtare a zăpeziiCurăță zăpada în lunile de iarnă
Prese de balotat și semănători pentru fânSusține producția de fân și semințe

Puteți explora mai multe despre personalizarea tractoarelor și păstrarea valorii la Farm Progress sau vă puteți alătura discuțiilor despre Reddit's r/agricultura.

98
Alegerea tractorului China 60 CP Factory vs 70 CP pentru ferme 4

Fiabilitate și întreținere

Durabilitate

Construiți calitate

Te aștepți la tine echipament pentru a rezista la greu condițiile de teren și utilizarea zilnică. atât modelele 60 CP, cât și 70 CP de la 1TP7 T dispun de cadre robuste, axe armate și componente din oțel de calitate superioară. aceste tractoare manipulează unelte grele și teren accidentat fără a prezenta semne timpurii de uzură. fermierii din nordul Chinei raportează că, după trei ani de utilizare continuă, vopseaua și piesele structurale rămân intacte, chiar și cu expunere frecventă la noroi și ploaie.

Sfat:
Curățarea și depozitarea regulată sub acoperire ajută la păstrarea finisajului tractorului și la prevenirea ruginii.

Probleme comune

Întreținerea de rutină vă ajută să evitați majoritatea problemelor, dar pot apărea unele probleme cu orice mașină. Tabelul de mai jos rezumă sarcinile obișnuite de întreținere și frecvența acestora, pe baza feedback-ului utilizatorilor și a înregistrărilor de service:

Problemă/SarcinăFrecvenţăCostul tipic (USD)Note
Schimbare ulei și filtruLa fiecare 250 de ore$30 archip$50Previne uzura motorului
Verificarea fluidului hidraulicLa fiecare 500 de ore$20 airton$40Asigură o funcționare lină
Înlocuirea anvelopelorLa fiecare 2,3 ani$200 archion$350/setDepinde de teren
Verificări electriceAnual$10 archip$20Inspecție simplă DIY

Majoritatea proprietarilor raportează timpi de nefuncționare minim.Puteți găsi mai multe experiențe de întreținere din lumea reală pe forumurile AgTalk și Reddit's r/Tractor.

Ușurință de întreținere

Disponibilitatea pieselor

Doriți să minimizați întârzierile atunci când sunt necesare reparații. în China rurală, aprovizionarea pieselor de schimb pentru Tractoare de 60 CP și 70 CP este simplu. Producătorii și furnizorii mențin a lanț de aprovizionare constant pentru aceste modele, astfel încât să puteți accesa rapid componentele esențiale.

  • Tractoarele de 60 CP și 70 CP sunt disponibile pe scară largă, indicând suport puternic pentru piese.
  • Mai mulți furnizori listează aceste modele, asigurându-vă că aveți opțiuni pentru aprovizionare.
  • Există un lanț de aprovizionare fiabil, făcând piesele de schimb accesibile chiar și în zonele îndepărtate.

Reparatii

Puteți efectua singur majoritatea reparațiilor de rutină sau cu ajutorul mecanicilor locali. proiectarea simplă a ambelor modele permite remedieri rapide, cum ar fi schimbarea filtrelor sau a curelelor. pentru probleme mai complexe, centrele de service autorizate oferă asistență profesională. Mulți fermieri apreciază manualele clare și resursele online care îi ghidează prin depanarea de bază.

Exemplu de caz:
Un fermier din Hebei a înlocuit un furtun hidraulic pe tractorul său de 70 CP în două ore folosind piese din surse locale, minimizând timpul de nefuncționare în timpul recoltării.

Suport și garanție

Rețea de servicii

Beneficiezi de rețeaua extinsă de servicii a Qilu. compania oferă o programul de echipamente pentru mașini agricole one-stop, cu personal profesionist gata să vă asiste. sistemul lor post-vânzare acoperă repararea, înlocuirea și rambursarea produselor substandard. Agenții globali și centrele locale de service vă asigură că primiți asistență în timp util oriunde vă desfășurați activitatea.

  • Serviciu unic pentru toate nevoile de mașini agricole
  • Personalul profesionist de vânzări oferă soluții cuprinzătoare
  • Garanția reparației, înlocuirii și rambursării
  • Sistem perfect de servicii post-vânzare pentru agenții globali

Condiții de garanție

1TP7 T se află în spatele produselor sale cu acoperire puternică de garanție. atât pentru tractoarele de 60 CP, cât și pentru cele de 70 CP, primiți o garanție de doi ani. dacă o piesă eșuează, compania trimite gratuit un înlocuitor în 24 de ore. Acest angajament reduce riscul și vă oferă liniște în timpul sezoanelor aglomerate.

  • Garanție de doi ani pentru ambele modele
  • Piese de schimb gratuite expediate în 24 de ore pentru reclamații de garanție

Notă:
Puteți afla mai multe despre politicile de garanție și experiențele utilizatorilor pe Farm Progress și vă puteți alătura discuțiilor despre Reddit's r/agricultura.

Adecvarea pentru tipurile de fermă

Ferme mici

Cel mai potrivit

Operezi o fermă mică, deci ai nevoie de echipamente care echilibrează puterea, eficiența și costul. Pentru majoritatea fermelor mici, a Tractor 60 CP oferă combinația ideală de versatilitate și accesibilitate. puteți face față sarcinilor zilnice, cum ar fi arat, cultivat, cosit și transport ușor, fără a investi excesiv în cai putere inutilă. Dimensiunea compactă vă permite să manevrați cu ușurință în jurul parcelelor înguste, livezilor sau serelor.

Fermierii întreabă adesea care interval de cai putere funcționează cel mai bine pentru operațiunile la scară mică. Următorul tabel rezumă recomandările tipice bazate pe feedback-ul utilizatorilor și datele de performanță:

Gama de cai putereAplicații
15 uf20 CPOperațiuni mici de teren și grădină
21uș35 cpSarcini utilitare subcompacte și low-end
36350 CPTractoare utilitare obișnuite
51390 CPTractoare utilitare mai mari, locuri de muncă solicitante

Vedeți că 60 CP se află la capătul superior pentru fermele mici, oferindu-vă o capacitate suplimentară pentru unelte mai grele sau extinderea viitoare. Mulți proprietari de ferme mici raportează că un model de 60 CP se ocupă de orice, de la pregătirea paturilor de legume până la cosirea pășunilor și transportul produselor.

Studiu de caz:
Într-o fermă cu utilizare mixtă de 12 acri din Jiangsu, utilizați un tractor de 60 CP pentru prelucrarea solului de primăvară, cosirea de vară și transportul recoltei de toamnă. Dimensiunea și puterea mașinii vă permit să finalizați toate sarcinile sezoniere în mod eficient, menținând în același timp costurile de combustibil și întreținere scăzute.

Dacă doriți mai multe informații despre potrivirea dimensiunii tractorului cu suprafața fermei, puteți revizui liniile directoare din Farm Progress sau vă puteți alătura discuțiilor despre Reddit's r/agricultura.

Ferme medii

Putere vs. Cost

Fermele de dimensiuni medii necesită un echilibru atent între cai putere și investiții. adesea gestionați câmpuri mai mari, unelte mai grele și zile de lucru mai lungi. în acest scenariu, a Tractor 70 CP se remarcă ca fiind cea mai potrivită Puterea suplimentară vă permite să trageți pluguri mai largi, să operați semănători mai mari și să transportați încărcături mai grele, toate menținând eficiența.

Doriți să maximizați productivitatea fără a cheltui prea mult. modelul de 70 CP vă oferă flexibilitatea de a gestiona atât sarcinile de rutină, cât și cele solicitante.puteți atașa pluguri cu trei funduri, mașini de tuns mai mari sau mixere de alimentare, ceea ce reduce numărul total de ore de lucru. Diferența de cost între modelele de 60 CP și 70 CP rămâne minimă, astfel încât obțineți mai multă capacitate pentru o creștere modestă a investițiilor.

Exemplu de caz:
Pe o fermă de grâu și porumb de 40 de acri, faceți upgrade la un tractor de 70 CP. Terminați lucrarea solului și plantarea 251TP11 T mai rapid în comparație cu modelul anterior de 60 CP, eliberând timp pentru gestionarea culturilor și întreținerea echipamentelor.

Puteți găsi mai multe date despre dimensionarea tractoarelor pentru fermele medii la TractorData și AgTalk Forums.

Ferme mari

Limitări

Fermele mari prezintă provocări unice. gestionați suprafața extinsă, uneltele grele și sarcinile de lucru ridicate. în timp ce un tractor de 70 CP oferă performanțe solide pentru multe sarcini, este posibil să descoperiți că își atinge limitele cu unelte foarte mari sau cu utilizare grea continuă. pentru arat adânc, plantare pe mai multe rânduri sau recoltare pe scară largă, poate fi necesar să luați în considerare tractoarele cu cai putere și mai mari.

Cu toate acestea, puteți utiliza în continuare modele de 60 CP și 70 CP pentru roluri de sprijin, cum ar fi cosirea, transportul ușor sau prelucrarea secundară a solului. Mulți operatori mari de fermă păstrează aceste tractoare în flota lor pentru flexibilitate și rezervă în timpul sezoanelor de vârf.

Dimensiunea fermeiRecomandat Tractor HPCazuri de utilizare primară
Mic (<20 ac)25:60 CPToate sarcinile principale
Mediu (20.60)60-90 CPLucrare principală de teren, unelte grele
Mare (>60 ac)90+ CPPrelucrarea primară a solului, plantarea mare

Sfat:
Folosiți tractorul dvs. de 70 CP pentru sarcini precum cosirea, împrăștierea îngrășămintelor sau transportul materialelor, rezervând în același timp mașini cu putere mai mare pentru cele mai solicitante lucrări.

Pentru mai multe îndrumări privind selecția utilajelor pentru fermele mari, vizitați Farm Progress sau conectați-vă cu alți producători mari Reddit's r/Tractor.

Cultură vs. Zootehnie

Recomandări de sarcini

Atunci când alegeți între modelele de 60 CP și 70 CP, trebuie să luați în considerare obiectivul principal al producției agricole agricole sau al managementului animalelor. Fiecare tip de operațiune impune cerințe unice asupra echipamentului dvs. Înțelegerea acestor diferențe vă ajută să selectați tractorul potrivit pentru sarcinile dvs. zilnice.

Pentru fermele agricole:
Adesea aveți nevoie de o putere constantă pentru munca de teren, cum ar fi arătura, prelucrarea, plantarea și recoltarea. tractorul de 60 CP manipulează cu ușurință parcele mici până la medii.Puteți atașa pluguri cu două funduri, semănători moderate și motocultoare rotative.Această configurație funcționează bine pentru cultivatorii de legume, micii producători de cereale și fermele de cultură specializate.Dacă gestionați câmpuri mai mari sau doriți să trageți unelte mai largi, modelul de 70 CP vă oferă cai putere în plus pentru a termina mai repede lucrărilePuteți opera pluguri cu trei funduri, burghie mai mari și pulverizatoare mai grele. Acest avantaj devine clar în timpul sezonului de vârf de plantare și recoltare, când timpul este critic.

Studiu de caz:
Pe o fermă de grâu de 30 de acri, utilizați un tractor de 60 CP pentru prelucrarea solului de primăvară și însămânțare.mașina finalizează eficient munca. când vă extindeți la 55 de acri, faceți upgrade la un model de 70 CP. Puterea crescută vă permite să trageți un semănător mai larg, reducând timpul de plantare cu 25%.

Pentru operațiuni de creștere a animalelor:
Fermele de animale necesită versatilitate. mutați furajele, manipulați gunoiul de grajd, transportați fânul și întrețineți pășunile. tractorul de 60 CP excelează în spații înguste, cum ar fi curțile și loturile de alimentare. Îl puteți folosi pentru treburile zilnice, cum ar fi curățarea țarcurilor, mutarea baloturilor pătrate mici și rularea mixerelor de furaje. Pentru turme mai mari sau operațiuni mai intensive, modelul de 70 CP oferă o capacitate mai mare de ridicare și acceptă atașamente mai grele. Puteți manipula baloturi rotunde mari, puteți opera distribuitoare de gunoi de grajd mai mari și puteți gestiona livrările de furaje în vrac cu mai puțin efort.

SarcinăModel 60 CPModel 70 CP
Arat (2-jos)️️
Arat (3-jos)❌️
Semănat (burghiu mediu)️️
Semănat (burghiu mare)❌️
Mutarea baloți pătrați mici️️
Ridicarea baloți rotunzi mari❌️
Mixere de alimentare de funcționare️️
Rularea distribuitor de gunoi de grajd mare❌️

📝 Sfat:
Potriviți puterea tractorului dvs. cu cea mai grea sarcină obișnuită. pentru fermele cu utilizare mixtă, modelul de 70 CP oferă flexibilitate atât pentru munca culturilor, cât și pentru cea a animalelor.

Considerații suplimentare:
De asemenea, ar trebui să vă gândiți la tipurile de instrumente pe care intenționați să le utilizați. tractorul de 70 CP acceptă o gamă mai largă de atașamente, ceea ce crește adaptabilitatea fermei dvs. Dacă intenționați să vă extindeți operațiunea sau să vă diversificați activitățile, investiția în cai putere mai mare vă poate economisi costurile viitoare de upgrade.

Pentru comparații mai detaliate și experiențe ale utilizatorilor, vizitați Farm Progress sau alăturați-vă discuțiilor despre Reddit's r/agricultura.

Experiențe utilizator

60 CP Feedback tractor

Pozitive

Veți descoperi că mulți proprietari de ferme mici îl laudă pe Model 60 CP pentru versatilitatea și ușurința sa de utilizare. operatorii menționează adesea că dimensiunea compactă vă permite să manevrați în spații înguste, cum ar fi livezi sau parcele mici de legume. eficiența consumului de combustibil iese în evidență, în special în timpul zilelor lungi de prelucrare ușoară a solului sau cosit. un fermier din Jiangsu a raportat că ar putea finaliza toate lucrările de teren de primăvară pe terenul său de 12 acri cu un singur rezervor de combustibil. Designul ergonomic al cabinei primește feedback pozitiv pentru reducerea oboselii în timpul schimburilor prelungite. Mulți utilizatori apreciază, de asemenea, întreținerea simplă, observând că sarcinile de service de rutină necesită rareori ajutor profesional.

“ Folosesc tractorul meu de 60 CP pentru orice, de la arat la transportul produselor. Este fiabil și ușor de reparat dacă ceva nu merge bine.”
în Cultivator de legume, Shandong

Plângeri

Unii utilizatori își exprimă îngrijorarea cu privire la limitările modelului de 60 CP cu unelte mai grele. dacă încercați să trageți un plug cu trei funduri sau să acționați un mixer mare de alimentare, este posibil să observați luptele motorului. Câțiva fermieri menționează că lucrul în condiții umede sau deluroase poate împinge tractorul la limite. În timp ce majoritatea reparațiilor sunt simple, aprovizionarea cu anumite piese hidraulice necesită uneori timp suplimentar în zone îndepărtate.

70 CP Feedback tractor

Pozitive

Operatorii de ferme de dimensiuni medii evidențiază adesea puterea și adaptabilitatea tractorului de 70 CP. Puteți atașa unelte mai largi, cum ar fi pluguri cu trei funduri sau semănători mai mari și puteți termina mai repede munca de teren. Capacitatea crescută de remorcare se dovedește valoroasă în timpul recoltării, în special atunci când se deplasează remorci cu cereale grele. Un utilizator din Henan a împărtășit că trecerea la modelul de 70 CP i-a redus timpul de prelucrare a solului cu 251TP11 T pe o fermă de grâu de 40 de acri. Sistemul hidraulic avansat și opțiunile multiple de viteză a prizei de putere vă permit să gestionați o gamă mai largă de atașamente. Mulți utilizatori observă, de asemenea, că sistemul inteligent de monitorizare ajută la prevenirea timpilor de nefuncționare, alertându-vă devreme cu privire la nevoile de întreținere.

Caracteristică60 CP Evaluarea Utilizatorilor70 CP Evaluarea Utilizatorilor
Manevrabilitate4.7/54.2/5
Putere pentru Implemente4.1/54.8/5
Eficiența combustibilului4.6/54.3/5
Ușurință de întreținere4.5/54.4/5

Plângeri

Câțiva utilizatori menționează că modelul de 70 CP consumă mai mult combustibil în timpul muncii grele. dacă operați în principal pe parcele mici, este posibil să găsiți dimensiunea mai mare mai puțin convenabilă în spații înguste. Unii fermieri raportează că curba inițială de învățare pentru caracteristici avansate, cum ar fi sistemul inteligent de monitorizare, necesită timp suplimentar.

Sfaturi practice

Ar trebui să potriviți alegerea tractorului cu sarcinile dvs. cele mai frecvente și mai grele. dacă gestionați o fermă mică cu culturi diverse, modelul de 60 CP oferă o valoare excelentă și simplitate. pentru ferme medii sau operațiuni cu unelte mai grele, cel Model 70 CP oferă puterea și eficiența de care aveți nevoie. Luați în considerare întotdeauna planurile dvs. de extindere viitoare înainte de a face o achiziție. întreținere regulată și stocare adecvată prelungesc durata de viață a ambelor modele. Pentru mai multe povești de utilizator și discuții tehnice, vizitați Forumurile AgTalk sau Reddit's r/Tractor.

️ Sfat:
Păstrați un jurnal de întreținere și programați verificări de rutină. Acest obicei previne defecțiunile neașteptate și maximizează valoarea de revânzare a tractorului dvs.

Ați văzut cum fiecare model Tractor se potrivește diferitelor dimensiuni și sarcini ale fermelor. opțiunea 60 CP funcționează cel mai bine pentru fermele mici și sarcinile de lucru mai ușoare. modelul 70 CP vă oferă mai multă putere pentru fermele medii și instrumentele mai grele. revizuiți sarcinile zilnice și planurile de viitor înainte de a vă decide. pentru cele mai bune rezultate, consultați-vă cu un dealer local sau testați ambele modele pe terenul dvs. Puteți găsi mai multe sfaturi de specialitate cu privire la TractorData sau alăturați-vă discuțiilor pe Reddit's r/agricultura.

FAQ

Ce dimensiune beneficiază cel mai mult ferma de la un tractor de 60 CP?

Obțineți cele mai bune rezultate de la a Tractor 60 CP în fermele mici sub 20 de acri. această dimensiune se ocupă de sarcinile zilnice, cum ar fi prelucrarea solului, cosirea și transportul ușor în mod eficient. Pentru mai multe îndrumări, verificați TractorData.

Când ar trebui să alegeți un tractor de 70 CP peste un 60 CP?

Ar trebui să selectați a Tractor 70 CP dacă gestionați ferme medii (20-60 acri) sau utilizați unelte mai grele. Puterea suplimentară vă permite să terminați mai repede arat, însămânțare și transport, mai ales în timpul sezoanelor de vârf.

Cum se compară costurile cu combustibilul între tractoarele de 60 CP și 70 CP?

Un tractor de 60 CP utilizează mai puțin combustibil pe oră pentru lucrări ușoare. un tractor de 70 CP îndeplinește mai repede sarcinile grele, ceea ce poate compensa utilizarea orară mai mare a combustibilului. vezi tabelul de mai jos:

ModelMediu. Utilizarea combustibilului (L/h)Eficiența sarcinilor (ha/h)
60 CP4.5–5.00.8–1.0
70 CP5.5–6.21.1–1.3

Puteți folosi aceleași unelte pe ambele tractoare?

Majoritatea instrumentelor standard se potrivesc atât tractoarelor de 60 CP, cât și tractoarelor de 70 CP. ar trebui să verificați cerințele de cai putere ale instrumentului. modelul de 70 CP acceptă pluguri mai largi, semănători mai mari și atașamente mai grele, oferindu-vă mai multă flexibilitate.

Ce sarcini de întreținere ar trebui să efectuați în mod regulat?

Ar trebui să schimbați uleiul și filtrele la fiecare 250 de ore, să verificați lichidul hidraulic la fiecare 500 de ore și să inspectați anvelopele anual. Păstrarea unui jurnal de întreținere vă ajută să preveniți defecțiunile. Pentru mai multe sfaturi, vizitați Forumurile AgTalk.

Cum afectează greutatea tractorului compactarea solului?

Tractoarele mai grele pot crește compactarea solului, ceea ce poate reduce randamentul culturilor. puteți minimiza compactarea prin ajustarea presiunii în anvelope și utilizarea anvelopelor mai largi. potriviți întotdeauna greutatea tractorului la condițiile dvs. de câmp.

Ce suport de garanție primiți cu aceste tractoare?

Primiți o garanție de doi ani pentru ambele modele. dacă o piesă eșuează, producătorul livrează o înlocuire în 24 de ore. Acest suport reduce timpul de nefuncționare în timpul sezoanelor aglomerate.

Unde puteți găsi mai multe experiențe și sfaturi pentru utilizatori?

Puteți citi feedback-ul din lumea reală și vă puteți alătura discuțiilor despre Reddit's r/agricultura și Farm Progress. aceste platforme oferă sfaturi practice de la operatori experimentați.